Ramazan je mjesec neizmjerne Allahove milosti i oprosta, a njegova druga trećina posebno je obilježena magfiretom – Božijim oprostom koji briše grijehe onima koji se iskreno kaju. Ovo je vrijeme kada svaki vjernik treba preispitati svoje postupke, osvrnuti se na svoje greške i odlučno krenuti putem pokajanja.
Magfiret nije samo čin oprosta, već prilika za duhovno čišćenje i uzdizanje. Allah, dž.š., u Kur’anu jasno poručuje:
“O vi koji vjerujete, učinite pokajanje Allahu iskreno, da bi Gospodar vaš preko ružnih postupaka vaših prešao i da bi vas u džennetske bašče, kroz koje će rijeke teći, uveo, na Dan u kojem Allah neće osramotiti Vjerovjesnika i one koji su zajedno sa njim vjerovali; svjetlo njihovo će ići ispred njih i s njihove desne strane. “Gospodaru naš” – govoriće oni – “učini potpunim svjetlo naše i oprosti nam jer Ti, doista, sve možeš.” (Et-Tahrim, 8)
Pokajanje nije samo verbalno izražavanje žaljenja za učinjenim grijesima. Ono podrazumijeva iskrenu odluku da se više ne vraćamo grijesima, traženje oprosta od Allaha i, kada je potrebno, ispravljanje nepravdi prema drugima.
Allahov Poslanik, s.a.v.s., svojim ashabima je prenio važnu poruku o vrijednosti ramazana i opasnosti njegovog propuštanja. U hadisu kojeg bilježi Hakim od K’aab ibn ‘Udžre r.a., u kojem se veli: “Poslanik je rekao: “Primaknite se minberu“, i mi smo se primakli. Kada je zakoračio na prvu stepenicu rekao je: ‘Amin’, a isto je ponovio i zakoračujući na drugu i treću. Kada je sišao upitali smo: ‘Allahov poslaniče, danas smo od tebe čuli što prije nikad nismo?’ On je rekao: ‘Kada sam se popeo na prvu stepenicu minbera, Džibril se pojavio preda mnom i rekao: ‘Proklet neka je onaj ko dočeka mjesec ramazan i dozvoli da mu prođe, a ne zaradi oprost.’ Ja sam tada rekao amin. Kada sam se popeo na drugu stepenicu rekao je: ‘Proklet neka je onaj pred kojim se spomene tvoje ime, a on ne donese salavat na tebe.’ Ja sam rekao amin. Kada sam se popeo na treću stepenicu rekao je: ‘Proklet neka je onaj ko doživi da njegovi roditelji ili jedan od njih ostare, pa on kod njih ne zasluži Džennet.’ Ja sam rekao amin.“ Ovaj hadis nas podsjeća da je ramazan neponovljiva prilika za čišćenje duše, traženje oprosta i sticanje Allahove milosti.
Iskrena tevba (pokajanje) je ključ oprosta. Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
“Allah se obraduje tevbi Svoga roba više nego što bi učinio neko od vas kada bi putovao na devi kroz pustinju i izgubio je, a na njoj mu sva hrana i voda, pa je dugo tražio i izgubio svaku nadu da će je pronaći, a onda zaspi i kada se probudi ugleda svoju devu u njegovoj neposrednoj blizini kako mirno stoji, te odmah skoči i uhvati povodac i od silne radosti uzvikne: ‘Bože moj, Ti si moj rob, a ja sam Tvoj gospodar’, – pogrešno se izrazi od silne radosti.” (Buhari)
Ovaj hadis slikovito prikazuje koliko Allah voli kada mu se rob pokaje i vrati. Naš Stvoritelj je Milostiv i uvijek spreman oprostiti onima koji se iskreno kaju.
U drugoj trećini ramazana obilježavamo i mubarek bedransku noć, prisjećajući se historijske pobjede muslimana u bitci na Bedru. Ova bitka simbolizira trijumf istine nad laži, svjetla nad tamom, a njena poruka ostaje snažna i danas – svako od nas vodi svoju unutrašnju bitku sa sobom.
Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
“Vratili smo se iz male borbe (Bitke na Bedru) u veliku borbu – borbu sa svojim nefsom.”
Ovo znači da je najteža borba ona protiv vlastitih slabosti, grijeha i iskušenja. Druga trećina ramazana poziva nas da se suočimo sa sobom i iskreno se pokajemo kako bismo iz ovog mjeseca izašli pročišćeni.
Ne postoji milost bez oprosta. Oproštenje grijeha je prvi korak ka primanju Allahove milosti. Allah, dž.š., u Kur’anu kaže:
“Reci: ‘O robovi Moji, koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će sigurno sve grijehe oprostiti. On, doista, mnogo prašta i On je milostiv.'” (Ez-Zumer, 53)
Ovaj ajet daje nadu svakom vjerniku – bez obzira na prošle grijehe, uvijek postoji prilika za povratak Allahu. Sevban, oslobođeni rob Poslanika, s.a.v.s., rekao je da je čuo Allahovog Poslanika kako kaže:
“Draži mi je ovaj ajet od čitavog dunjaluka i svega što je na njemu.” (Ahmed)
Praktični savjeti za iskorištavanje druge trećine ramazana
- Iskreno pokajanje (tevba) – Svakodnevno tražimo oprost od Allaha, iskreno se kajmo za svoje grijehe i odlučujmo se za bolje postupke.
- Dova i istigfar – Redovno učimo dove za oprost i činimo istigfar: “Estagfirullah ve etubu ilejh.”
- Dijeljenje sadake – Pomaganje siromašnima i potrebitima donosi ogromne nagrade i briše grijehe.
- Čitanje i razmišljanje o Kur’anu – Ramazan je mjesec Kur’ana, a učenje i razumijevanje Allahove Riječi vodi nas ka ispravnom putu.
- Noćni namaz i ibadet – Klanjanje noćnog namaza i učenje Kur’ana u osami donosi posebnu duhovnu snagu.
- Jačanje porodičnih veza – Poštovanje roditelja i održavanje rodbinskih veza jedan su od ključeva Allahove milosti.
Druga trećina ramazana nosi posebnu važnost – to je vrijeme oprosta, čišćenja i pripreme za posljednju trećinu u kojoj se traži spas od vatre. Svaki vjernik treba iskoristiti ove mubarek dane za introspekciju, tevbu i jačanje veze sa Stvoriteljem.
Neka nas Allah, dž.š., učini od onih kojima će se u ovim danima oprostiti grijesi i koji će iz ramazana izaći preporođeni, duhovno jači i spremni za daljnji put ka Njegovom zadovoljstvu. Amin!